Paula Hollwywooda chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Miłośnikom wypieków znany jest z brytyjskiego programu TV "The Great British Bake Off" znanego u nas jako „Polski turniej wypieków”
Nie napiszę, że pieczenie chleba wyssał z mlekiem matki, ale ma je w genach, ponieważ jest synem piekarza :-) Sam pracował w piekarni ojca, a następnie zaczął swoja karierę będąc piekarzem w hotelach i restauracjach. W końcu otworzył własną piekarnię. Jest autorem książek i programów kulinarnych o pieczeniu chleba i nie tylko chleba.
BREAD to pierwsza jego książka, którą miałem okazję nabyć i powiem szczerze, że naprawdę jestem z niej zadowolony. Upiekłem już na podstawie przepisów w niej zawartych sporo pieczywa i pewnie nie jeden bochenek jeszcze poczynię.
W książce znajdziecie podstawowe informacje o tym jakich narzędzi potrzebujecie, aby zacząć swoją przygodę z pieczeniem chlebów. Poznacie również techniki pomocne przy wyrabianiu ciasta.
Znajdziecie w niej przepisy na chleby klasyczne, pieczywo na sodzie, płaskie chlebki (naan, maneesh) czy też pieczywo kontynentalne (pizza, ciabatta, bagietka). Jest w niej również rozdział poświęcony zakwasowi i wypiekom przygotowywanym z jego udziałem. Książka to nie tylko przepisy na pieczywo. To również receptury na dania, do których dany rodzaj pieczywa jest doskonałym dodatkiem lub też którego bazą może się stać.
Pozycja jest naprawdę warta uwagi. Jest atrakcyjnie wydana, na doskonałym papierze, z bardzo apetycznymi zdjęciami. Jeśli o tych mowa to każde danie jest zilustrowane, co szczególnie sobie cenię w książkach kulinarnych. Bardziej skomplikowane wypieki ukazane są na większej ilości fotografii, które z pewnością pomogą doskonale uformować pieczywo. Twarda oprawa, dzięki której książka nie zabrudzi się w kuchni jest jak najbardziej wskazana i stanowi doskonałe zwieńczenie 224 stronicowego wydawnictwa. Polecam gorąco :-)
Namiętnie oglądam jego programy jeśli tylko na nie trafię. Uwielbiam patrzec jak działa z ciastem i jakie pysznosci piecze. Sama jakiś czas temu zaczęłam swoją przygodę z pieczeniem domowego chleba i jestem tym zafascynowana. Mogłabym piec codziennie inny bochenek :) Chętnie nabyłabym tą książkę. Zakupiona na e bay ?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko :)
Dla mnie już od dłuższego czasu to co się dzieje z ciastem chlebowym to czysta poezja :-)
UsuńW brytyjskim Amazonie...
Również pozdrawiam :-)
Czy mógłbyś porównać tę książkę do "Chleba" J. Hamelmana (podejrzewam, że i tą pozycję dobrze znasz)?
OdpowiedzUsuńSą to zupełnie inne książki. "Bread" to książka, która się nie zagłębia w procesy chemiczne zachodzące podczas wyrabiania, wyrastania i pieczenia. Żadnego mierzenia temperatur wody czy ciasta. Mało teorii, po prostu pieczenie naprawdę pysznego pieczywa. Coś dla tych, którzy teorią się nie interesują i dla mnie, który podstawy zna, a przepisów na chleby nigdy nie ma dość :-)
UsuńPoza tym Hamelman wygląda jakby był wydany w latach 20 ubiegłego wieku. Naprawdę nie lubię książek bez porządnych ilustracji, wówczas zastanawiam się czy te przepisy były przez autorów wykonane.
Dzięki za odpowiedź, tak właśnie myślałam, ale wolałam się upewnić u kogoś kto zna obie książki. Nie ukrywam, że z wytęsknieniem będę czekać na polską wersję PH, bo jakoś zapału mi brakuje na gotowanie czy pieczenie z książek po angielsku
UsuńMam nadzieję,że się takowa ukaże. Ja juz dawno przestałem czekać na polskie wersje językowe. Zazwyczaj nie ma szans na to, poza tym polskie tłumaczenia są tak fatalne, że rezultaty są dalekie od zamierzonych. Wszechobecny kminek w kuchnii indyjskiej mnie nie przekonuje :-)
UsuńOglądam czasem jego program na BBC Lifestyle, i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podoba :) Mam coraz większą ochotę na książkę, a Ty jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziłeś :)
OdpowiedzUsuńNo to w takim razie nie ma co się zastanawiać ;-)
Usuń