Tym razem postanowiłem przygotować risotto z pieczoną dynią. Pieczenie wydobywa z dyni (oraz innych warzyw) niesamowitą słodycz, która w dodatku ulega karmelizacji. Smak w porównaniu ze smażeniem i duszeniem jest o niebo lepszy. Taka pieczona dynia nadaje się nie tylko do risotto oczywiście, doskonale sprawdzi się w zupie czy sałatce. Risotto z jej dodatkiem jest kremowe, słodziutkie i aromatyczne zarówno dzięki dyni jak i szałwii, z dodatkiem której dynia była pieczona.
Jeśli poszukujecie przepisów na potrawy z dyni zerknijcie również:
Sałatka z brokuła, dyni i kaszy jęczmiennej
Jesienne placki ziemniaczane z dynią
Placek z dyni
Gulasz z dyni i fasoli - Porotos granados
Zupa krem z dyni
Składniki (2 porcje):
- 0,5 kg obranej dyni
- ok 10 listków świeżej szałwii
- 0,7 l gorącego bulionu warzywnego
- 25 g masła
- 1 cebula
- 150 g ryżu arborio lub carnaroli
- 100 ml białego wina, półwytrawnego
- oliwa z oliwek
- 25 g startego parmezanu
Nagrzać piekarnik do 220 stopni.
Dynię pokroić na 2-3 kawałki, skropić oliwą. Połowę szałwii przesiekać i posypać nią dynię. Całość dobrze obtoczyć w oliwie i wstawić do piekarnika na około 20-30 minut, aż dynia będzie miękka, ale nadal sprężysta.
Na głębokiej patelni lub w rondlu rozgrzać połowę masła i usmażyć powoli pokrojoną w kostkę cebulę (około 8 minut). Gdy będzie miękka (ale nie brązowa) dodać ryż i dokładnie obtoczyć go w maśle. Zmniejszyć ogień. Smażyć chwilę, aż końcówki ziaren zaczną robić się przeźroczyste. Dodać wino i mieszając czekać aż odparuje. Następnie podlać ryż odrobiną bulionu i ciągle mieszając, czekać, aż ziarna wchłoną płyn. Powtarzać tą czynność, aż ryż będzie gotowy (około 25-30 minut), nie dodawać na raz zbyt dużo płynu. Ryż powinien być miękki z zewnątrz, a w środku, przegryzając powinniśmy czuć lekki opór. Należy pamiętać o ciągłym mieszaniu risotta.
Gdy dynia będzie upieczona, połowę pokroić w kostkę a z drugiej połowy zrobić puree. Pozostałe liście szałwii obsmażyć, po kilka sekund każdą stronę, na lekko natłuszczonej patelni, robiąc z nich chipsy. Odłożyć na papierowy ręcznik. Do ryżu dodać puree dyniowe, starty parmezan i resztę masła. Wymieszać, a następnie odstawić na kilka minut, aby risotto odpoczęło. W tym czasie ryż wchłonie jeszcze trochę wilgoci.
Gotową potrawę nałożyć na talerze, wierzch udekorować pozostałymi kawałkami dyni oraz listkami szałwii.
Konsystencja: risotto powinno być kremowe i lekko gęste, risotto nie może być zupą. Kiedy nabierze się odrobinę drewnianą łyżką i podniesie ją do góry, to przez moment ryż powinien być do niej przyklejony, a następnie odpaść.
Smacznego :-)
Jaka kopalnia dyniowych przepisów. Na mnie też z każdej strony patrzą dynie. Mam tylko pytanie jakiej dyni użyłeś, jest ich tyle gatunków aż trudno się zdecydować
OdpowiedzUsuńTo była akurat hokkaido, ale muscat czy butternut tez się nada :-) Każda jest pyszna.
UsuńDynia, dynia, dynia :) same przepisy z dynią:)
OdpowiedzUsuń