28 lipca 2012

Test garnka Venn Low Casserole firmy Neoflam

Na początku lipca otrzymałem od firmy Neoflam do przetestowania dość ciekawy garnek. Mowa o szerokim, 28 cm naczyniu Venn - Low Casserole. Podszedłem do tego zadania z zaciekawieniem, ale jakoś bez zbytniego entuzjazmu. I to był błąd...
Firma Neoflam znana mi była tylko i wyłącznie z widzenia. Trudno nie zauważyć ciekawych wzorniczo i kolorystycznie naczyń i noży będąc gdzieś w centrum handlowym na zakupach, jednak z braku znajomości marki raczej przy stoiskach z nimi nie zatrzymywałem się na długo. Brak informacji o firmie może być co prawda dobrą informacją, bo oznacza też niewielką ilość narzekających na jej produkty, a to szczególnie rzuciłoby mi się w oczy ;-)





Garnek wykonany jest z aluminium odlewanego ciśnieniowo. Jest naprawdę szeroki (28cm), ale także na tyle niski, że z powodzeniem może zastąpić patelnię (9cm). Wyposażony jest w szklaną pokrywkę z otworem umożliwiającym wydostanie się nadmiaru pary, a wnętrze naczynia pokryte jest ceramiczną powłoką Ecolon, o której również wcześniej nie słyszałem :-) Pojemność garnka to 5 litrów.
Moja wersja garnka nie nadaje się na kuchnie indukcyjne, ale dostępne są również wersje, które współpracują z płytami indukcyjnymi.
W opakowaniu z garnkiem można znaleźć również bardzo króciutką instrukcję obsługi, w której znajdziemy kilka słów na temat użytkowania i pielęgnacji naczynia. Niestety instrukcja jest w języku "polskim". Cudzysłów dlatego, że w części instrukcji zamiast polskich liter są spacje i utrudnia to czytanie. Czepiam się, ale tylko dlatego, że dotyczy to jedynie polskiej wersji instrukcji, inne wersje językowe nie mają pustych miejsc w wyrazach.

Po rozpakowaniu miałem dość mieszane uczucia. Design i wizualna jakość wykonania bez zarzutu, ale garnek jest po prostu lekki. Przyzwyczajony do używania garnków i patelni ze stali nierdzewnej czułem się nieswojo :-) 
Jest to oczywista oczywistość, że będzie on lżejszy od stalowych i już po pierwszym użyciu fakt ten przestał mi kompletnie przeszkadzać, a Paniom z pewnością przypadnie do gustu to, że przenosząc garnek z jedzeniem będą niosły kilogram mniej.




Garnek nie posiada typowych uchwytów z tworzywa. Jego uchwyty są odlane razem z garnkiem i wykonane z aluminium, co oznacza, że podczas gotowania nagrzewają się. "Niedogodność" tą niweluje się stosując silikonowe nakładki dostępne w ofercie firmy Neoflam. 
Znów cudzysłów, a to dlatego, że brak uchwytów w tym garnku jest właściwie jego zaletą. Oznacza bowiem, że możemy go użyć w piekarniku (niestety producent nie informuje do jakiej temperatury). Także po duszeniu możemy potrawę zapiec w piekarniku, nie musimy przekładać zawartości do innego, żaroodpornego naczynia. Przykrywka jest wyposażona w uchwyt z tworzywa i jej w piekarniku użyć już nie możemy.
Co do silikonowych uchwytów mam jednak zastrzeżenie. Jakość ich wykonania i ochrona przed ciepłem są bez zarzutu, ale nadano im bardzo nieergonomiczny kształt. Po prostu przeszkadzają w używaniu pokrywki, są odrobinę za długie i gdy je założymy to będziemy o nie zahaczać pokrywką podczas jej podnoszenia. Niedogodność tą wyeliminowałem zakładając silikonowe uchwyty innego producenta, tak więc już mi nie doskwiera, ale Neoflam powinien przemyśleć kształt nakładek.


U góry oryginalna nakładka Neoflam

Co do samego uzytkowania naczynia w kuchni, bo w sumie to jest najważniejsze, to mogę powiedzieć "och i ach" :-) 
Garnek naprawdę jest rewelacyjny. Jest to jedno z najlepszych naczyń z jakimi pracowałem w kuchni. Jest stabilne, szybko się nagrzewa, do jego wewnętrznej powłoki kompletnie nic nie przywiera, dzięki czemu możemy zminimalizować ilość tłuszczu, a dla zdrowia i sylwetki to duży plus. Szybkie nagrzewanie natomiast powoduje, ze skraca się czas gotowania lub smażenia.
Jego rozmairy powodują, że bedzie przeze mnie bardzo czesto wykorzystywany w kuchni. Z powodzeniem zastępuje patelnię, jest od niej trochę wyższy, a to powoduje, że tłuszcz podczas smażenia nie rozpryskuje po całej kuchni. Posiada pokrywkę, dzieki czemu można w nim coś poddusic lub ugotować. Pokrywka jest szklana z otworem pozwalającym ulatywać parze; para nie skrapla się pod nią i można obserwować co się dzieje w garnku.
Garnek nadaje sie idealnie do wszelkiego rodzaju jednogarkowców, najpierw podsmażamy, potem podlewamy, przykrywamy i dusimy. A na koniec możemy jeszcze zapiec - czego chcieć wiecej??




Jeśli chodzi o pielęgnację to garnek bardzo łatwo się czyści, gdyż do powłoki nic nie przywiera. Producent deklaruje, że można go myć w zmywarce (garnek, nie pokrywkę). Przyznam, że nie będę tego sprawdzać, mam zasadę ręcznego mycia naczyń z powłokami, natomiast pokrywki raczej myję w zmywarce.

Co do trwałości naczynia, po miesięcznym użytkowaniu nie mogę się wypowiedzieć z przyczyn oczywistych, ale sprawia wrażenie naprawdę solidnego. Naczynie posiada 24 miesieczną gwarancję, wiec jeszcze sporo czasu do ostrego testowania zostało ;-)

Zalety:
  • kształt i rozmiary
  • szklana pokrywka
  • nieprzywierająca powłoka
  • szybkie nagrzewanie się
  • mozliwośc użycia w piekarniku
  • design
  • łatwość czyszczenia
Wady:
  • właściwie tylko silikonowe nakładki przychodzą mi do głowy, ale w sumie to nie wada garnka tylko ich
Podsumowując, polecam i jeszcze raz polecam to naprawdę niesamowicie wygodne i funkcjonalne naczynie


Zapraszam do obejrzenia dań przygotowanych przeze mnie w garnku Venn


Indyjskie curry z rybą i batatami
Curry z rybą i batatami



Bombay-curry, indyjskie curry z kurczaka
Curry z kurczakiem




8 komentarzy:

  1. mam garnek z tej serii, tylko 24 cm. chwalę sobie :)
    curry z kurczakiem - ale bym zjadła!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że nie tylko ja mam pozytywne odczucia :-)

      Usuń
  2. Lubię garnki, które można z powodzeniem wsadzić do piekarnika, to duży plus :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja długo chorowałem na patelnię, którą mógłbym używać w piekarniku. Jak już ją miałem to pomyślałem o takim garnku. Teraz jak go mam i pewnie coś nowego mi przyjdzie do głowy ;-)

      Usuń
  3. Patelnie i garnki Neoflam używam ponad rok - super (dobre rozprowadzanie ciepła, można praktycznie nie mieszać przy małym grzaniu).
    Często posiadają jednak drobne wady powierzchni (głównie garnki - tu dotyczy serii Venn).
    Sprawdzenie szczelności powłoki: umieścić w garnku mięso w marynacie, następnie w tym gotować. Jeżeli są nieszczelności powłoki, odpadnie wtedy jej fragment - przypadkiem sprawdziłem to praktycznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Po dwóch latach pełnego satysfakcji użytkowania (dzień w dzień) niestety powłoka odprysnęła w paru miejscach. Nie mogę zarzucić sobie niewłaściwego "traktowania" garnka, a zatem mam podstawy twierdzić, że nie są to naczynia tak żywotne, jak zapewnia producent. Szkoda, bo wydawało mi się, że znalazłam gary na całe życie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie przyszło Ci do głowy że silikonowa nakładka jest dłuższa po to aby przytrzymać też pokrywkę !!!!!Z nakładką się nie gotuję bo i po co więc można je zdjąć i spokojnie zdejmować i nakładać pokrywkę!!!!! Ale filozofia

    OdpowiedzUsuń

Witam na moim blogu :-)
Dziękuję za pozostawienie Twojej opinii. W miarę możliwości odpowiem na każdy (podpisany imieniem lub nickiem) komentarz...