Wybierz coś dla siebie

20 czerwca 2012

Chrupiący, pachnący chleb

To chlebek, który pewnie wiele osób już piekło albo chociaż widziało go w sieci. Bardzo często można go spotkać na blogach i nie ma się co dziwić, bo jest rewelacyjny. Pracy wymaga niewiele, wymaga natomiast odrobinę czasu, ale nie naszego tylko dla siebie :-) 
Ja piekłem ten chleb już wiele razy i ta wersja, którą Wam przedstawię, smakowała mi najbardziej. Najgorsze w całej produkcji tego bochenka jest to czekanie na jego ostygnięcie, bo cała masa zapachów atakuje nas już, gdy tylko garnek z chlebem trafi do piekarnika. Przyznam się szczerze, że nie raz zdarzało mi się go jeść mocno ciepłego (zresztą, o ile pamiętam, te zdjęcia też przedstawiają ciepły chlebek). Bywało tak, że chłodziłem go na balkonie, na mrozie wzbudzając ogromne zainteresowanie sikorek!
Jako dodatków do niego używałem wielu różnych składników, w każdej wariacji chleb jest po prostu bombowy. W tej poniżej dodałem po 40 g każdego składnika, a były nimi: suszone pomidorki, czarne oliwki oraz sery - feta, gouda i mimolette. W tej kombinacji bochenek jest po prostu nieziemski :-)


chrupiący chleb, okrągły bochenek


Składniki:
  • 400 g mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżeczka soli
  • 15 g świeżych drożdży
  • szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 200 g ulubionych dodatków (np. oliwki, suszone pomidory, różne rodzaje sera, zioła)
  • 300 g chłodnej wody
  • otręby lub mąka do obsypania chleba



Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, pieprz, pokruszone drożdże i dodatki, których w sumie powinno być około 200 g. W tym przypadku są to posiekane suszone pomidorki, posiekane oliwki, pokrojona w kostkę feta i starte na grubej tarce sery. Wszystko wymieszać, wlać wodę i energicznie wymieszać składniki łyżką przez około 30 sekund (ciasto będzie klejące). Miskę przykryć folią spożywczą (lub pokrywką) i odstawić do wyrośnięcia na około 12-16 godzin w temperaturze pokojowej.
Stolnicę lub matę silikonową lekko oprószyć mąką, obok niej rozłożyć czystą bawełnianą ściereczkę również oprószoną mąką. Na stolnicę wyłożyć ciasto z miski i oprószonymi mąką dłońmi złożyć boki ciasta do środka tworząc kulę. Następnie przełożyć kulę ciasta na przygotowaną wcześniej ściereczkę - łączeniem do dołu. Przykryć ciasto bokami ściereczki, tworząc rodzaj "węzełka", odstawić do wyrośnięcia (w ciepłym miejscu)  na ok. 60-90 minut, aż ciasto podwoi objętość.


chleb z chrupiącą skórką


Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do temperatury 250 stopni, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika, a na niej przykryty garnek żaroodporny np. żeliwny, ceramiczny o średnicy 20-24 cm. Po nagrzaniu piekarnika, gdy również ciasto jest gotowe, wyjąć gorący garnek z piekarnika i zdjąć pokrywkę. Ostrożnie zsunąć ciasto ze ściereczki do garnka (łączeniem do góry) i wierzch ciasta obsypać mąką lub otrębami. Garnek przykryć, wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut. Następnie zdjąć z niego pokrywkę i piec dalej, aż chleb będzie dobrze zrumieniony, ale nie przypalony. Zajmie to kolejne 15-30 minut (zwykle piekę 20-25 minut, a gdy chleb zbyt szybko się rumieni kładę na nim kawałek folii aluminiowej lub papieru do pieczenia). Po upieczeniu wyjąć naczynie z chlebem z piekarnika, chwilkę przestudzić i ostrożnie, podważając chleb, wyjąć go z garnka. Studzić na kratce.
Smacznego :-)
PS. A przepis, na którym bazuję, można znaleźć  TUTAJ

chleb z chrupiąca skórką


A jeśli chcecie spróbować innego, domowego pieczywa to zapraszam na:

Angielskie muffiny odrobinę inaczej 

Chleb żytni na zakwasie 

Indyjski chlebek Naan  

Chleb pszenno-żytni na zakwasie 

Szybki chleb bez drożdży - Soda bread 

Chlebek nieźle nadziany, prosto z jarmarku  

Domową CIABATTA  

Chleb ziemniaczany - Kartoffelbrot 

Bułeczki z cebulą i parmezanem 

Hiszpańskie chlebki - pan de horno


Smakołyki na pikniki

19 komentarzy:

  1. Ileż dobroci w jednym chlebku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie wygląda, choć podanych dodatków nie lubię. A zioła jakie dodałeś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym konkretnym nie dodałem żadnych, bo nie chciałem już przesadzić z nadmiarem smaków. Wcześniej kombinowałem i najbardziej pasowały mi tymianek cytrynowy, czubrica zielona i oregano.

      Usuń
  3. Jaki wspaniały!
    I bez zakwasu, a to dobra wiadomość dla mnie, bo nie mam cierpliwości, by go zrobić :) Chyba któregoś dnia zabiorę się za robienie pieczywa, bo jak oglądam takie cuda, to aż mi ślinka cieknie...

    Serdeczne pozdrowienia,
    Edith

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie też na razie, chyba z lenistwa, brak w lodówce zakwasu. I takie chlebki robią furorę.
      Wczoraj podpatrzyłem na BBC nowy chlebek, więc pewnie wkrótce go zmajstruję.

      Pozdrawiam Niecierpliwca :-)

      Usuń
  4. Kusisz tymi swoimi wyczynami kuchennymi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie ja, to mój piekarnik ;-) Polski, zwykły, ale na trzy fazy :-D

      Usuń
  5. Cudo! Jeszcze nie spotkałam się z nim, na ogół wybieram bardziej tradycyjne bochenki. Ale kolejny chyba właśnie taki będzie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny! Wspaniałe dodatki, w jednym bochenku tyle smaków...

    OdpowiedzUsuń
  7. Chlebek wygląda przepysznie. Już od dawna się zbieram do upieczenia takiego chlebka, a te zdjęcia strasznie mnie zachęcają do ruszenia... pupy ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też robiąc chlebek ruszałem... pupą, ale raczej częściej dłońmi ;-)
      Również pozdrawiam i zachęcam do ruszenia :-D

      Usuń
  8. chlebek rewelacja, chciałabym ze jakiś facet taki dla mnie upiekł.

    OdpowiedzUsuń
  9. czy mąka krupczatka może być użyta?

    OdpowiedzUsuń
  10. 55 yrs old Clinical Specialist Fianna Breeze, hailing from MacGregor enjoys watching movies like The Derby Stallion and Metal detecting. Took a trip to Ironbridge Gorge and drives a McLaren M16C. wazne strony

    OdpowiedzUsuń

Witam na moim blogu :-)
Dziękuję za pozostawienie Twojej opinii. W miarę możliwości odpowiem na każdy (podpisany imieniem lub nickiem) komentarz...