20 maja 2012

Domowa CIABATTA

Bardzo lubię ciabattę, ale piekłem ją dopiero pierwszy raz. Niestety jakość tego typu wypieków z wrocławskich piekarni pozostawia wiele do życzenia, często już wieczorem można wbijać nimi gwoździe, więc skoro się wymaga to trzeba samemu zakasać rękawy :-)
Ciabatta to pieczywo z mąki pszennej o lekko chrupiącej skórce i delikatnym, puszystym miąższu. Jej nazwa oznacza pantofel, bo też bochenek przypomina kształtem i wielkością poczciwego "kapcia" ;-) Bardzo smaczna do kanapek, używam jej też robiąc crostini lub grillując. Spróbujcie, bo pracy przy niej wiele nie ma, a własna buła daje wiele satysfakcji!
Wkrótce przepis na kanapkę z jej udziałem :-)

domowa ciabatta

 
Składniki (4 bochenki):


  • 15 g świeżych drożdży
  • 900 g mąki pszennej
  • 5 łyżek mleka (może być mleko roślinne np. sojowe, ryżowe, orkiszowe)
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 20 g soli
  • odrobina oliwy do wysmarowania naczynia do wyrastania
  • odrobina mąki do podsypywania i oprószania

domowa ciabatta

Pierwszego dnia wieczorem przygotować zaczyn. 5 g drożdży rozpuścić w 250 ml ciepłej wody i odstawić na 10 minut. Następnie dobrze wymieszać miksturę z 350 g mąki w dużej misce, w której będzie wyrastał zaczyn (ja robiłem to ręką). Przykryć folią spożywczą i zostawić do następnego dnia (używam dużej miski z przykrywką).
Następnego dnia zajrzeć do miski i zobaczyć jakie piękne cacko nam wyrosło. To od razu pomaga zacząć dobrze dzień :-) - punkt obowiązkowy!!! Następnie w ciepłym mleku rozpuścić 10 g drożdży i zostawić na 10 minut. Z tego mleka, wczorajszego zaczynu, soli, 550 g mąki, oliwy i 250 ml ciepłej wody wyrobić ciasto. Ciasto wyrabiać dość krótko 3-4 minuty. Ma być sprężyste, jednolite, ale lekko klejące. Lepiej nie podsypywać mąki pod ciasto tylko oprószyć sobie nią dłonie.
Naczynie, w którym będzie wyrastać ciasto, wysmarować dobrze oliwą i umieścić w niej kulę ciasta. Przykryć folią i zostawić do wyrośnięcia na 90 minut.
Przygotować dwie blachy do pieczenia (z wyposażenia piekarnika na przykład) i wyłożyć je papierem do pieczenia, który należy obsypać mąką. Po upływie 90 minut ciasto wyłożyć na stolnicę i podzielić na cztery części. Oprószyć dłonie mąką i na blaszce uformować z każdej części prostokątny bochenek o równej grubości około 2,5 cm i szerokości 10-12 cm. Na jednej blaszce znajda się dwa bochenki. Ważne, aby uniknąć uciskania ciasta, lepiej delikatnie je rozciągać. W razie potrzeby ręce lekko posypywać mąką.
Gdy  na obu blaszkach będą uformowane po dwa bochenki, przykryć je ściereczkami i zostawić do wyrastania na 90 minut. W trakcie, po 45 minutach wyrastania, zdjąć ściereczki, oprószyć pieczywo mąką, przykryć i pozwolić wyrastać dalej.
Nagrzać piekarnik do temperatury 220 stopni (górna i dolna grzałka), na spodzie piekarnika umieszczając naczynie żaroodporne (lub małą blaszkę) ze szklanką wody. Włożyć pierwszą blachę ciasta i piec ok. 25 minut. Następnie włożyć kolejną blachę i piec podobnie. Jeśli wierzch zbytnio się rumieni przykryć bochenki na ostatnie 5 minut  papierem do pieczenia. Po wyjęciu z pieca pieczywo przestudzić na kratce.
Ciabatta najlepiej smakuje lekko ciepła, niezależnie od swojej świeżości. Nawet jeśli nie zjecie jej całej na raz to dobrze ją jeść w formie zapiekanek lub zwykłych kanapek, lekko wcześniej podgrzewając bułki w mikrofali. Naprawdę to robi różnicę, również przy kupnych ciabattach.
Smacznego :-)

A jeśli chcecie spróbować innego, domowego pieczywa to zapraszam na:

Angielskie muffiny odrobinę inaczej 

Chleb żytni na zakwasie 

Indyjski chlebek Naan  

Chleb pszenno-żytni na zakwasie 

Szybki chleb bez drożdży - Soda bread 

Chrupiący, pachnący chleb z serami i oliwkami 

Chlebek nieźle nadziany, prosto z jarmarku  

Chleb ziemniaczany - Kartoffelbrot 

Bułeczki z cebulą i parmezanem 

Hiszpańskie chlebki - pan de horno


Przepis bierze udział w akcji akcji Domowe pieczywo dla Alergika




15 komentarzy:

  1. Wygląda imponująco! też nigdy nie piekłam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najwyższy czas spróbować. Ja ekspertem w sprawach pieczenia pieczywa nie jestem, ale roboty przy nim jakoś dużo nie ma, a efekt wynagradza minimum pracy :-)

      Usuń
  2. Przepis chętnie przetestuję na tygodniu. Czekam w takim razie na kanapkowe propozycje z udziałem ciabatty

    miłej niedzieli

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeden pomysł już zrealizowany, ale ja tak mało jem pieczywa, że to co upiekłem starczy jeszcze na kilka pomysłów.
      Miłego popołudnia :-)

      Usuń
  3. Jak na pierwszy raz to wyszła przecudnie!
    Jakiś czas temu robiłam bagietki i kształtem to one niezbyt bagietki przypominały, a ta Twoja ciabatta dużo, dużo ładniejsza niż sklepowa. I smakuje z pewnością nieporównywalnie :)

    Z pozdrowieniami,
    Edith

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kształt mi faktycznie wyszedł, pewnie dlatego, że taki mało skomplikowany jest ;-)
      A smak?? Naprawdę rewelacyjny, dziś rozmrażałem bułeczkę i jak świeża!

      Usuń
  4. Wygląda super. Zapraszam do dołączenia Twojego wypieku do akcji Domowe Pieczywo dla Alergika, nie zawiera w składzie jajka a mleko da się zastąpić roślinnym, najlepiej orkiszowym. Jeśli dopiszesz przy mleku "lub roślinne" będzie super. Banerek i link wiadomo:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Raz jeden jedyny robiłam ciabaty, ale nagłe okoliczności spowodowały, że rosły długo za długo, ale i tak były dobre. Niestety złe skojarzenia dotąd brały górę, najwyższy jednak czas zmienić te skojarzenia i upiec znów ciabaty, te Twoje wyglądają świetnie.
    A piekarnie w mieście spotkań faktycznie nas nie rozpieszczają :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja miałem tak z jakimiś bułeczkami. Całkiem o nich zapomniałem, ale po spóźnionym upieczeniu i tak smakowały lepiej niż te z wielu znanych mi "piekarni"...
      Znajdzie się u nas ze 3-4 piekarnie z porządnym pieczywem, ale jak mam jechać pół miasta i stać w kolejkach to w tym czasie upiekę sam :-)

      Usuń
  6. Ciabaty jeszcze w naszej akcji nie mamy, więc cieszę się tym bardziej. Twoje wyglądają super!

    OdpowiedzUsuń
  7. zrobiłam - wyszły przepyszne!!! a zapiekane z boczkiem , gorgonzolą , sosem barbecue i warzywami - rukola, pomidor, oliwki czarne i co tam do głowy przyjdzie - po prostu mega!!!!!! Dzięki za super przepis

    OdpowiedzUsuń
  8. 55 year-old Analyst Programmer Valery Rixon, hailing from Port McNicoll enjoys watching movies like "Legend of Hell House, The" and Quilting. Took a trip to Muskauer Park / Park Muzakowski and drives a De Dion, Bouton et Trépardoux Dos-à-Dos Steam Runabout "La Marquise". zobacz tutaj

    OdpowiedzUsuń
  9. Poznaj funkcjonalność mSpy bez wysiłku! Ten przewodnik zawiera szczegółowe informacje na temat jak działa mspy, dzięki czemu użytkownicy mogą wykorzystać jego możliwości w celu zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego.

    OdpowiedzUsuń

Witam na moim blogu :-)
Dziękuję za pozostawienie Twojej opinii. W miarę możliwości odpowiem na każdy (podpisany imieniem lub nickiem) komentarz...