Wybierz coś dla siebie

28 maja 2012

Sałatka z rukoli i serka wiejskiego

Poniedziałkowe śniadania to u mnie często szybkie śniadania bez wielkiej filozofii. W poniedziałki zawsze powoli się rozkręcam i zanim zacznę działać jak należy to już obiad nadchodzi ;-)
Wiec skoro ma być szybko to szybka sałatka. Tu akurat w znaczącej roli wystąpił serek wiejski, bo nie miał wyjścia (data na wieczku odpowiadała tej na kartce kalendarza)... Oczywiście musiało być coś zielonego, coś dla słodyczy i coś przypadkowego. I oto sałatka z serkiem, rukolą, żurawiną i orzechami. Musze przyznać, że naprawdę pyszna - mnie również sprawiła niespodziankę :-)

sałatka z rukolą, serkiem wiejskim, żurawiną i orzechami włoskimi

Składniki:

27 maja 2012

Kanapka z krewetkami - na śniadanie

Dziś bardziej sandwichowa wersja ciabatty, z krewetkami, pomidorami i mozzarellą. Idealna na piknik albo do pracy na drugie śniadanie! Jak mawia moja chrzestna - koleżanki będą "zazdraszczać" ;-)


Kanapka z krewetkami, ciabatta



Składniki:

26 maja 2012

Krem mascarpone z truskawkami

Nie ma co się rozpisywać. Pędźcie po serek, truskawki i do roboty! :-)
To takie prawie tiramisu, ale jak wiecie prawie robi wielka różnicę ;-)  Deser cechuje świeżość i niesamowity aromat truskawek. Na ciepłe dni to po prostu rewelacja.. Kawkę jednak można sobie do tego zafundować :-D
Miłego i pogodnego weekendu!


krem mascarpone z truskawkami


Składniki  (4-6 porcji):

25 maja 2012

Zapiekanka z makaronu, cukinii i salami

Lubię makarony i ciągnący się, zapiekany ser, a nic nie zaspokaja obu tych pragnień tak dobrze jak pyszna zapiekanka z makaronu. Robi się szybciutko, nie wymaga dużego nakładu pracy, a jeśli się zdarzy, że zostanie jej trochę po obiedzie, zawsze można odgrzać - smakuje nadal wybornie :-)
Dziś na stół wjechało Penne con zucchine e salame gratinate - zapiekanka z makaronu penne z cukinią i salami.
Szybkie pisanie, bo szybkie danie ;-)


zapiekanka z makaronu, cukinii i salami



Składniki (3-4 porcje):

24 maja 2012

Grillowana ciabatta z łososiem

Gdy tylko robi się tak ciepło jak teraz w moim domu nastaje sezon na kanapki. Jest on nieodłącznie związany z ruchem na świeżym powietrzu - z rowerowymi wycieczkami, wędrówkami po górach. Nie ma nic lepszego niż pyszna, domowa kanapka schowana w rowerowej sakwie i czekająca tylko na pierwszy przystanek... Chociaż to pewnie ja czekam bardziej :-)
Oczywiście nie piekę po dwie bułeczki więc pieczywo, mimo iż je mrożę, zawędrowuje również do innych posiłków, bywa śniadaniem, a nawet obiadem. Poniżej z zamysłu domowa wersja ciabattowej kanapki, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją nakryć i wziąć ze sobą na wycieczkę, czy do pracy!





Składniki (4 kanapki):

23 maja 2012

Wampir i pesto z czosnku niedźwiedziego...

Ten post powinien pojawić się już jakiś czas temu, ale przez moje gapiostwo utknął gdzieś w zakamarkach wersji roboczych :-) Myślę, że nie jest jeszcze za późno, bo w sklepach cały czas można spotkać czosnek niedźwiedzi w całkiem dobrej kondycji.
Pesto to pochodząca z Włoch pasta (sos) podawany najczęściej z makaronem. Najbardziej znane pesto pochodzi z Ligurii. Pesto alla genovese - to sos z liści bazylii, czosnku, pinioli, parmezanu i oliwy - PODOBNO! A podobno dlatego, że u Włochów chyba wszystko jest podobno i trwają ciągłe spory ;-)
- bazylię myć, czy nie ???
- pesto tylko z moździerza, czy z malaksera też ???
- dodawać piniole, a może to tylko odmiana z okolic Savony ???
Co do jednego są zgodni. Oliwa musi być doskonałej jakości!

Moje pesto to wariacja wykonana z użyciem czosnku niedźwiedziego, ale bardzo smaczne pesto można zrobić również z rukoli. Ziarna dodawane do pesto są w sumie dowolne, w Styrii (znanej z upraw dyni) dodaje się ziarna dyni i olej z jej pestek. Czasem oliwa jest zastępowana olejem słonecznikowym. Mnie osobiście taka mieszanka ziaren, jak poniżej, najbardziej przypadła do gustu.


pesto z czosnku niedźwiedziego


22 maja 2012

Sałatka z rukoli, buraczków i koziego sera

Bardzo smaczna sałatka z cyklu "zjadłbym coś, ale nie wiem co"... 
Czasem mam ochotę na coś, czego nie jestem w stanie sprecyzować. Wtedy oglądam zawartość lodówki, siadam przed szafką z puszkami i słoiczkami. Bardzo często wówczas w mojej głowie jawi się myśl: "hmm, nie wiedziałem nawet, że coś takiego mam" :-) 
Tym razem wpadł mi w ręce słoiczek z buraczkami konserwowymi (tak, nie pamiętałem, że go mam), które są rewelacyjnym składnikiem sałatek i dodatkiem do obiadu. Takie elegancko maleńkie, lekko słodko-kwaśne, ale przede wszystkim buraczane, aż do bólu. Rukola wręcz sama pchała się na talerz, serek kozi dopełnił smaku. No i do tego pyszny, balsamiczny dressing. Dłużej trwało zaglądanie na półki niż przygotowanie i jedzenie :-)


sałatka z rukoli, buraczków i sera koziego


Składniki (2 porcje):

21 maja 2012

Gnocchi w serowo-szpinakowym sosie

Nie wiem czy znacie ten problem, ale niezależnie jak duży zamrażalnik bym posiadał i tak będzie on wiecznie za mały. Zawsze znajdę coś ciekawego, co mogę zamrozić z różnych powodów, jak na przykład ostatnio dorodną golonkę ze świni rasy puławskiej - nie miałem na nią ochoty natychmiast, a pewnie będę miał jak jej nie będzie w sklepie ;-) 
Jako, że całą szufladę zajął czosnek niedźwiedzi, a nastał czas sezonowych warzyw i owoców, koniecznością jest sprzątanie starych zapasów, które w tajemniczy sposób gdzieś się zawieruszyły. Tak trafiłem przypadkowo na kilka porcji szpinaku, które postanowiłem szybko zużyć i to jedna z propozycji ze sprzątającego cyklu...


gnocchi w sosie z sera i szpinaku


Składniki (2 porcje):

20 maja 2012

Domowa CIABATTA

Bardzo lubię ciabattę, ale piekłem ją dopiero pierwszy raz. Niestety jakość tego typu wypieków z wrocławskich piekarni pozostawia wiele do życzenia, często już wieczorem można wbijać nimi gwoździe, więc skoro się wymaga to trzeba samemu zakasać rękawy :-)
Ciabatta to pieczywo z mąki pszennej o lekko chrupiącej skórce i delikatnym, puszystym miąższu. Jej nazwa oznacza pantofel, bo też bochenek przypomina kształtem i wielkością poczciwego "kapcia" ;-) Bardzo smaczna do kanapek, używam jej też robiąc crostini lub grillując. Spróbujcie, bo pracy przy niej wiele nie ma, a własna buła daje wiele satysfakcji!
Wkrótce przepis na kanapkę z jej udziałem :-)

domowa ciabatta

 
Składniki (4 bochenki):

19 maja 2012

Tuńczyk w pomidorowo-ziołowym sosie - Tonno alla marinara

Co tu się rozpisywać... Pyszny kawał dobrej, pieczonej ryby w towarzystwie niezwykle aromatycznego pomidorowo-ziołowego sosu. Nie wypada nie spróbować ;-)
Świeżego tuńczyka po raz pierwszy spróbowałem chyba w zeszłym roku. Zawsze interesował mnie wygląd tego mięsa przypominający bardziej wołową polędwicę niż inne ryby, z którymi miałem przyjemność się zapoznać. Sposób smażenia i pieczenia jest podobny jak wołowiny, każdy musi wiedzieć jaką rybkę lubi, podobnie jak steka (choć z ryby krew nie cieknie). Wiele osób je surowego tuńczyka, ale też jest spora grupa, która widząc odrobinę czerwonego mięska uzna, że jest surowy i niejadalny. Zapraszam - znajdźcie swój sposób na tuńczyka :-)

stek z tuńczyka w sosie pomidorowo-ziołowym



Składniki (2 porcje):

18 maja 2012

Polenta zapiekana z pomidorami i parmezanem

Zapiekana polenta chodziła za mną już od dawna (chyba od bardzo dawna, bo w szafce miałem 3 opakowania kaszki). A, że mocno uparty nie jestem - to jak chodziła to wychodziła i powstało to co poniżej, czyli bardzo smaczna i pachnąca propozycja na domowy obiad (ale przygotowane wcześniej krążki można również grillować w ogrodzie).
W przygotowaniu dania najgorsze jest to mieszanie i mieszanie, a potem jeszcze mieszanie, ale efekt końcowy z pewnością wynagradza lekki ból ręki ;-)



Składniki (3 porcje):

17 maja 2012

Sałatka z rukoli, szparagów i truskawek

Dziś kolejna propozycja na sałatkę. Fuzja na styku sezonu szparagowego w pełni i raczkującego sezonu na truskawki :-) Niezwykle smaczne połączenie orzechowego smaku rukoli, delikatnie korzennego aromatu zielonych szparagów i słodyczy truskawek. Do tego bardzo dobrej jakości oliwa z oliwek i gotowe...

sałatka z rukoli, szparagów i truskawek



Składniki (2 porcje):

16 maja 2012

Sałatka ziemniaczana z ogórkiem, Kartoffel-Gurken-Salat

Kolejna propozycja sałatkowa - tym razem z Bawarii, sztandarowy niemiecki Kartoffelsalat ze świeżym ogórkiem. Doskonała jako przystawka do dań mięsnych, szczególnie wieprzowiny - zastępuje zarówno ziemniaki jak i surówkę ;-) Sprawdza się również jako dodatek do dań z grilla.


Sałatka ziemniaczana z ogórkiem



Składniki (2 porcje):

15 maja 2012

Szparagi z makaronem w pomarańczowym sosie

Kolejna odsłona szparagowego miesiąca :-) Dziś makaron z zielonymi szparagami i krewetkami tygrysimi w towarzystwie delikatnego i świeżego sosu pomarańczowego.
Zielone szparagi są bardziej aromatyczne od białych, a jednocześnie delikatniejsze i wymagają krótszej obróbki termicznej. Swój kolor zawdzięczają temu iż rosną nad ziemią - dzięki chlorofilowi i światłu słonecznemu pięknie się zielenią. W przeciwieństwie do białych młode i delikatne pędy mogą nie być obierane, starsze i grubsze polecam obrać do wysokości 1/3 od dołu. Zawsze jednak należy odciąć końcówkę na długości 1-2 cm.
Zielone szparagi gotujemy krócej od białych. Z reguły czas gotowania wynosi około 10 minut, natomiast blanszowanie przed podsmażeniem nie powinno trwać dłużej niż 4-5 minut. Woda, w której gotujemy szparagi powinna być osolona, z dodatkiem cukru i ewentualnie masła. Nie powinno natomiast dodawać się soku z cytryny (co bywa robione przy białych szparagach) - cytryna reaguje z chlorofilem i szparagi szarzeją.
Po informacje odnośnie białych szparagów oraz przepis na szparagi zapiekane z szynką parmeńską zapraszam tutaj.

Szparagi z makaronem w pomarańczowym sosie


Składniki (2 porcje):

14 maja 2012

Słodkie wiatraczki z morelami i marcepanem

Zazwyczaj mam w lodówce opakowanie gotowego ciasta francuskiego. Gdy najdzie mnie ochota na słodkie lub słone przekąski lub gdy do drzwi zapukają niespodziewani goście, można z niego wyczarować w kilkanaście minut ciasteczka, paszteciki i inne przekąski. Dziś słodkie gwiazdeczki z morelami i marcepanem.


Słodkie wiatraczki z morelami i marcepanem


Składniki (6 sztuk):

12 maja 2012

Quesadillas z wędzoną rybą

Małe co nieco na śniadanie, obiad czy kolację. A może na imprezę. Właściwie przeznaczenie dowolne, ale na pewno pozostawi po sobie doskonałe wrażenie. Taka fuzja Meksyku ze "zdrowotnością" w postaci wędzonego mięska przepysznej ryby.
Trewal to moje niedawne odkrycie, a właściwie powrót do odkrycia sprzed kilku lat. Po raz pierwszy nabyłem go w porcie w Kołobrzegu i już wtedy mi zasmakował, ale w natłoku spożytych tam ryb jakoś umknął. Pewnie przysłonił go w mojej pamięci grillowany, świeżutki dorsz :-)
Teraz, zauważony w moim mieście, wyparł dotychczasowe wędzone typy - karmazyna czy sieję.


Quesadillas z wędzoną rybą


Składniki (1 porcja):

11 maja 2012

Szparagi zapiekane z szynką parmeńską

Tak jak kwiecień jest dla mnie czasem przetwarzania i spożywania niezliczonych potraw z czosnkiem niedźwiedzim tak maj zawsze będzie kojarzyć mi się ze szparagami. Tak jak inne warzywa sezonowe to również musi być "męczone" póki jeszcze jest, a  niestety dobre szparagi na rynku są dość krótko.
Szparagi to niezwykle zdrowe i ciekawe warzywka, zawierają cała masę witamin i mikroelementów. Oczywiście im świeższe tym więcej w nich dobroci i tym są smaczniejsze. Potrafią rosnąc nawet 7 cm dziennie. Niegdyś spożywało się je wyłącznie rękoma. Spowodowane to było faktem, iż w większości domów sztućce były srebrne lub z dodatkiem srebra, a zawarta w szparagu siarka reaguje ze srebrem tworząc nie tylko nieciekawy smak potrawy, ale powodując też utlenianie się srebra, czyli jego "czernienie".
Wybierając w sklepie białe szparagi należy zwrócić uwagę, aby były jak najbielsze, ewentualnie lekko kremowe. Nie powinny mieć żadnych przebarwień, a ich główka powinna być zamknięta i jasna. Lekko fioletowy kolor główki i rozwinięta główka to znak, że szparag widział światło przed wycięciem go z ziemi (białe szparagi rosną w wysokich kopcach pod powierzchnią gruntu i są dodatkowo przykryte czarną folią, aby utrzymać wilgoć i nie dopuścić do nich światła słonecznego). Dostęp światła zmienia smak szparaga, staje się on ostrzejszy, szparag traci swoją delikatność.
Świeże szparagi są twarde i sprężyste, ściśnięte palcami nie uginają się, a pęczek szparagów "rolowany" w dłoniach wydaje charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. Końcówki nie powinny być zdrewniałe i wysuszone. Jeśli macie możliwość to warto ścisnąć taka końcówkę. jeśli wypłynie z niej sok i sok będzie słodki to szparag będzie na pewno wyśmienity :-) 
Zakupione szparagi można przechowywać przez dzień lub dwa w chłodnym i ciemnym miejscu, owinięte w wilgotną ściereczkę.
Białe szparagi przed przyrządzaniem dokładnie obiera się od miejsca poniżej główki do samego dołu. Dobrze jest 1 cm od dołu odciąć. Gotuje się je w pozycji stojącej w specjalnym wysokim garnku do tego przeznaczonym, zalewając wodą do takiej wysokości, aby główki gotowały się w parze, a nie w wodzie. Czas gotowania jest uzależniony od grubości szparagów i od tego co chcemy z nimi później zrobić. Białe szparagi wymagają z reguły około 15 minut gotowania, gdy spożywane będą zaraz po ugotowaniu z masłem lub jakimś sosem. Jeśli tylko blanszujemy je i będą dalej obrabiane na patelni czy w piekarniku wystarcza im z reguły 8-10 minut. Wszystko zależy tak naprawdę od świeżości szparaga, wiec dobrze jest wyciągnąć go z wody i spróbować jego dolną końcówkę, która jest najtwardsza. Woda, w której gotujemy szparagi powinna być osolona i z dodatkiem łyżki cukru. Dodatkowo można dodać łyżkę masła i odrobinę soku z cytryny.

Szparagi zapiekane z szynką parmeńską



Składniki:

10 maja 2012

Owocowe muffinki z truskawkami

Naszła mnie znów ochota na słodkości i nie mogłem się oprzeć. Pewnie dlatego, że słodka wiosna wisi w powietrzu :-) Jestem mało wymagającym łasuchem, wiec muffinki są idealne dla mnie. Zjem jedną, a resztę "sprzedam" innym słodkożercom...
Truskawki nie są jeszcze swojskie z pola w RP, ale Pan na Hali Targowej przysięgał, że nie były składane po nocach w fabryce małymi chińskimi rączkami ;-)

owocowe muffinki z truskawkami


Składniki (10-12 muffinek):

09 maja 2012

Mulligatawny z kurczaka

Od paru dni miałem ochotę na zupę i poszukując przepisu na kurczaka balti wpadła mi w oko właśnie ta potrawa. Jest to jedna z wielu wersji pysznej pieprzowej wody, ale w odróżnieniu od innych czytanie listy składników nie jest dłuższe od jej przygotowania :-)
Nazwa mulligatawny - pieprzowa woda wynika prawdopodobnie z faktu, iż najprostsza wersja tej zupy to po prostu gotowane w wodzie przyprawy. Potrawa pochodzi z Indii lecz do czasów kolonialnych nie była zupą tylko zwykłym sosem podawanym do ryżu.
 
mulligatawny z kurczaka
 

Składniki:

08 maja 2012

Piwny gulasz z tymiankiem

Nie zawsze danie główne powstaje najpierw :-) 
Zostało mi trochę ugotowanych klusek i zastanawiałem się z czym je podać. A w sumie z czym smakują lepiej niż z gulaszem?? W zamrażalniku meldowała się tylko wieprzowa łopatka i przypomniał mi się gulasz, który robiłem w szkole średniej. Odjąłem sobie od ust butelkę pysznego czeskiego piwa i oto on...
Podałem go z kluseczkami podsmażonymi na maśle i czeską konserwową białą kapustą.



piwny gulasz z tymiankiem

Składniki:

07 maja 2012

Smażone francuskie tosty z mozzarellą i bazylią

Pyszne i syte śniadanko, czyli kanapka inaczej - cóż może być smaczniejszego od ciągnącego się serka z samego rana??
Potrawa podobna do francuskich tostów w wersji wytrawnej. Najlepiej użyć do niej białego lub mieszanego pieczywa, ale nie chleba tostowego - koniecznie bez skórki. I porządnie wymoczyć kromki w jajku, to ograniczy chłoniecie tłuszczu do minimum.


smażone francuskie tosty z mozzarellą i bazylią


Składniki (4 tosty):

06 maja 2012

Kurczak balti - indyjska uczta

Kuchnia indyjska - feeria smaków i zapachów w naszych domach. No tak, niby indyjska - w korzeniach, ale spopularyzowana w Wielkiej Brytanii. Globalizacja nie omija również naszych talerzy :-)
Dania balti pochodzą z Baltistanu (dzisiejszy Pakistan), a spopularyzowane zostały przez tamtejszych emigrantów w Birmingham i okolicach. Są to dania jednogarnkowe, gotowane w naczyniu zwanym właśnie balti. To rodzaj naczynia przypominającego woka, z płaskim dnem i dwoma dużymi uchwytami, w którym nie tylko przygotowuje się potrawę, ale również podaje na stół.
Danie niezwykle proste w przygotowaniu i poza koniecznością wcześniejszego zamarynowania mięsa, bardzo szybkie w wykonaniu. Spróbujcie, bo naprawdę zapewnia niezwykłe doznania smakowe :-)


Kurczak balti - indyjska uczta



Składniki (4 porcje):

05 maja 2012

Spaghetti z kurczakiem i czosnkiem niedźwiedzim

Szybkie danie niesłychanie, jak to z reguły makarony. "Męczę" dalej czosnek niedźwiedzi, ale jeśli ktoś nie ma do niego dostępu może użyć szpinaku. Zachęcam jednak do zapoznania się z tymi listkami, bo naprawdę warto. Dodatkiem jest pyszna i słodziutka papryka bananowa oraz lekko kwaskowate pomidorki. Fuzja smaków ;-)

spaghetti z kurczakiem i czosnkiem niedźwiedzim


Składniki (2 porcje):

01 maja 2012

Śniadaniowa salatka z wędzonym trewalem

Dla wszystkich miłośników wędzonych ryb smakowita sałatka z trewala. Gorąco polecam tą rybę, ma wspaniałe, niezbyt tłuste mięso i doskonale obiera się z ości. Jednym słowem pychotka - na pieczywo, do past i sałatek.

sałatka z wędzonym trewalem i roszponką


Składniki (2 porcje):