Niezwykle pyszna i zdrowa tarta na wspaniałym cieście z wyczuwalną nutą sezamu. To pierwsza odsłona przepisów z czosnkiem niedźwiedzim. Troszkę Was nimi pomęczę, ponieważ zostałem szczęśliwym posiadaczem 5 kg tego "zielska".
Uwielbiam czosnek niedźwiedzi, zawsze z utęsknieniem czekam na kwiecień, gdy są już dostępne świeże, młode i aromatyczne listki. Po sezonie natomiast zadowalam się z przymusu czosnkiem suszonym i tym co gdzieś "zasłoiczkowałem" lub zamroziłem.
Ma tak wiele zastosowań, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Smakuje
rewelacyjnie podsmażony na maśle jako dodatek do risotto lub makaronów. Świetnie komponuje się z grzybami, może być składnikiem zapiekanek, tart, omletów i naleśników. Można z niego przygotować doskonałą zupę, niezwykle
aromatyczne pesto i sycące szpecle i kluski. Można kisić i marynować, wreszcie może być spożywany na surowo w sałatkach i jako dodatek do twarożków :-)
Czosnek niedźwiedzi jest bardzo zdrową roślinką i ma podobne właściwości jak czosnek pospolity. Jest bardzo popularny w Niemczech i Rosji. W maju, kiedy jego listki i łodygi twardnieją i nie są już najsmaczniejsze, pięknie kwitnie. Liście są dość podobne do liści konwalii majowej, niestety pomyłka może być niebezpieczna - liście konwalii są trujące. Jednak specyficzny zapach liści czosnku nie pozostawia złudzeń, co jest czym...
Składniki:
Ciasto:
- 230 g mąki
- 2 łyżki sezamu, podprażonego na suchej patelni
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka octu winnego lub jabłkowego
- 70 ml zimnej wody
- 140 g masła, prosto z lodówki
- 150 g czosnku niedźwiedziego, posiekanego w paski
- 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 2 łyżki masła
- 1 jajko
- 200 g jogurtu naturalnego
- 3 łyżki twarogu, zmielonego
- 2 łyżki mleka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 200 g sera żółtego, grubo startego
- szczypta pieprzu cayenne
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól, pieprz - do smaku
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni (górna i dolna grzałka).
Ciasto rozwałkować na stolnicy lekko posypanej mąką i umieścić w formie do pieczenia tarty o średnicy ok. 24-26 cm, dobrze wciskając brzegi ciasta w rowki formy. Ciasto nakłuć widelcem, przykryć papierem do pieczenia, na ten z kolei wysypać fasolę lub ceramiczne kulki. Podpiekać ciasto 7 minut, a następnie wyciągnąć z piekarnika, pozbyć się obciążenia i papieru i podpiec kolejne 3 minuty.
Czas na wypełnienie. Na rozgrzane masło wrzucić czosnek, czosnek niedźwiedzi i krótko podsmażyć aby zmniejszył nieco objętość. Jajko, jogurt, twaróg, mleko, mąkę i przyprawy wymieszać dokładnie, dodać ser, podsmażony czosnek niedźwiedzi i znów wymieszać. Całość wylać na podpieczoną tartę. Piec następnie przez ok. 30-35 minut.
Smacznego :-)
Zapraszam również na inne tarty:
Tarta cebulowa - Zwiebelkuchen Flammekueche - chrupiąca tarta pieczona w ogniu
Ziemniaczana tarta z porem i szynką
Mini tarty z pesto, mozzarellą i suszonym pomidorem
Tarta porowo-ziemniaczana z serową niespodzianką
Bardzo mi sie podoba ta tarta! Cos mi sie zdaje, ze musze zaczac sie rozgladac za czosnkiem niedzwiedzim przy okazji weekendowych wypadow na lono natury :)
OdpowiedzUsuńKoniecznie :-) Czosnek jest nieziemski, a tarta z nim również niezwykle pyszna. Nawet samo ciasto z innym farszem jest warte wypróbowania.
UsuńMnie praca z taką ilością listków zmęczyła, ale warto było :-)
O tak! Nasza rodzina też ma bzika na punkcie czosnku :)
OdpowiedzUsuńTeż uwielbiam tarty i podoba mi się Twoja z czosnkiem niedźwiedzim, ale już chyba w tym roku go nie dostanę. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńZawsze można zrobić ze szpinakiem :-)
UsuńWidziałem na weekend na hali targowej czosnek i był w bardzo dobrej kondycji, więc można spróbować...