28 stycznia 2012

Pierogi z patelni, ruskie oczywiście

Pierogi ruskie to takie, które mogę jeść w ilościach praktycznie nieograniczonych. Nawet jak powiem sobie, że zjem 8, to jeśli jest ich więcej, ciężko mi się powstrzymać. To pewnie pozostałość z dzieciństwa, bo jednak o ziemniaki i twaróg kiedyś było znacznie łatwiej, niż o mięsko albo szpinak i ricottę :-)
Pierogi ruskie, jak sama nazwa wskazuje, z Rosją nie mają nic wspólnego :-) (podobnie jak Dirty Dancing z Wirującym Seksem - Polak potrafi...). Poważnie rzecz biorąc to kuchnia kresowa, tereny wschodniej Polski i Ukrainy (dawnej Rusi). Potrawa chłopów i biedoty - chociaż ostatnio widziałem w restauracji porcję 6 szt. za 50 PLN - to chyba jednak coś się musiało zmienić...


pierogi ruskie z patelni


Składniki farszu (ok. 45 pierogów) :

27 stycznia 2012

Berliner Kartoffelsuppe - kremowa berlińska kartoflanka

Ziemniak...  Jak myślę o ziemniaku to od razu do głowy przychodzi mi Berlin (tylko Currywurst kojarzy mi się bardziej z tym miastem). Miasto, w którym można zjeść śniadanie, obiad i kolację z ziemniaków; jakiś deser też się znajdzie. Nigdzie indziej nie spotkałem restauracji i barów, w których można zjeść 101 potraw z ziemniaka, a nie z ziemniaków jest tylko cola i piwo. No i chyba schabowy oraz golonka też nie jest z ziemniaków, ale pewności nie mam :-) (zresztą golonka jest tylko w środę...)
Dzień można zacząć choćby sałatką ziemniaczaną (jedną z setek wariacji Kartoffelsalat), a obiadek na przykład od zupy ziemniaczanej (Kartoffelsuppe - oczywiście na dziesiątki sposobów). Chcemy jeszcze?? No to jakieś "drugie" by się przydało. Co powiecie na placki ziemniaczane Kartoffelpuffer , ziemniaki z patelni Bratkartoffeln albo z patelnią Kartoffelpfanne? Nie?? No to może jakaś zapiekanka Kartoffelauflauf albo pieczony ziemniak Kartoffel aus dem Ofen. Też nie?? No to chyba nie jesteście głodni i chcecie deser. Wiedziałem :-). No to w takim razie placuszek z musem jabłkowym i cynamonem Kartoffelpuffer mit Apfelmus und Zimt
A to tylko mała częśc menu jednej kartoflanej restauracji...
Dziś kuchnia serwuje zupkę-krem z ziemniaków po berlińsku, czyli Berliner Kartoffelsuppe. 

Berliner Kartoffelsuppe - kremowa berlińska kartoflanka


Składniki (4 porcje):

26 stycznia 2012

Góralskie bryndziołki - podhalańskie pierogi z bryndzą

To jedyny rodzaj pierogów, który do tej pory, robiłem raz w roku - na Wigilię. Odkąd sam przygotowuję Święta, są nieodłącznym ich elementem.W tym roku jednak bryndziołki będą dwa razy (nieobecna, na ostatniej Wigilii, rodzinka nie odpuściła i trzeba było zakasać rękawy). Polecam gorąco wszystkim miłośnikom serów ich cudowną "maślano-ciągnącą" konsystencję :-)

Góralskie bryndziołki podhalańskie pierogi z bryndzą


Farsz (ok. 30 pierogów):

25 stycznia 2012

Kässpätzle - kluseczki serowe

Kilka dni temu w tekście Spätzle - szpecle, mączne kluseczki obiecałem przepisy na samodzielne dania ze szpecli. Dziś pierwsze z nich, szybkie i banalne w wykonaniu, a przeze mnie chyba ulubione.
Podstawą jest przepis podany w poście wspomnianym wyżej, przypomnę tylko, że na porcję dla 1 osoby proponuję właśnie porcję ze 100 g mąki. Więc do dzieła.

Kässpätzle - kluseczki serowe


Składniki (4 porcje):

24 stycznia 2012

Zelnice, czyli kapuśniak po czesku

Dziś czas na zupkę. W sumie lubię zupy, ale rzadko je gotuję. Być może wynika to z podziału ról w kuchni - mnie przypadały z reguły drugie dania. Chociaż jak mówię o drugim to dziwnie to brzmi, bo jem zawsze jedno. Albo pierwsze albo drugie :-)
Gdy mowa o kapuśniaku to wydawało mi się, że to taka typowo polska potrawa. Jak dodać do tego informacje, które docierały w trakcie naszej akcesji do UE, że zabronią nam kiszenia kapusty i ogórków, to myślałem, że jesteśmy jakąś samotną kiszoną wyspą (w sumie czasem mi się wydaje, że u nas to jedna wielka kicha, ale "to nie o to, nie o to"). Okazało się jednak, że Zachód zna kiszenie, Południe zna kiszenie i nic nam nie grozi, więc kapuśniak nie zniknie z naszych stołów.
Co do kiszonej kapusty to w każdym kraju kiśnie troszkę inaczej :-) Mnie bardzo smakuje kapusta kiszona w białym winie (u nas dostępna w sklepach LIDL). Zapraszam na kapuśniak w czeskim wydaniu.

Zelnice, kapuśniak po czesku


Składniki:

21 stycznia 2012

Spätzle - szpecle, mączne kluseczki

Spätzle (szpecle) to potrawa znana w wielu krajach europejskich, choć niekoniecznie pod tą nazwą. Słownikowe tłumaczenie na język polski to zacierki, ale zarówno pod względem sposobu wyrobu jak i efektu końcowego, z naszymi zacierkami ma to niewiele wspólnego.
Szpecle (spolszczonej nazwy będę się trzymać) to kluseczki wyrabiane z mąki, jajek i niewielkiej ilości wody. Klasyczne szpecle pochodzą ze Szwabii czyli regionu wchodzącego w skład południowoniemieckich landów - Badenii-Wirtembergii oraz Bawarii. Tamże są popularne zupełnie jak u nas ziemniaki. Stanowią wspaniały dodatek do obiadu (przede wszystkim do dań z sosami, pieczeni), ale występują również jako samodzielne dania (Kässpätzle, Bärlauchspätzle, Spinatspätzle).



20 stycznia 2012

Śniadaniowa pasta ziemniaczana - Erdäpfelkas

Gdy zobaczyłem ją po raz pierwszy na targowisku w Bad Ischl (Górna Austria) to pomyślałem - Ziemniaki na chleb? Powariowali... Ale to ja zwariowałem, że jeszcze jej nie jadłem. Kupiłem, spróbowałem i teraz sam ją robię :-) Spróbujcie bo naprawdę warto.
Erdapfel to po prostu ziemniak, choć być może "po prostu" to za dużo powiedziane. Nazwa, którą można przetłumaczyć jako jabłko ziemne :-) , jest używane przede wszystkim w Austrii. W Niemczech jedynie mieszkańcy Bawarii i Saksonii używają tego słowa, ale o wiele popularniejsze tam, jak i w pozostałej części Niemiec, jest jednak słowo Kartoffel.


pasta ziemniaczana - Erdäpfelkas



Składniki:

18 stycznia 2012

Klopsiki z indyka w sosie pomidorowym wg Nigelli

Fajne, szybkie danie, które można z powodzeniem przygotować sobie dzień wcześniej i odgrzać wieczorkiem po powrocie z pracy. Inspiracją był przepis Nigelli Lawson z książki "Nigella Kitchen".


Klopsiki z indyka w sosie pomidorowym wg Nigelli



Składniki (4 porcje):

17 stycznia 2012

Ciasto ziemniaczane z bryndzą

Pyszność nad pysznościami. Przy pierwszym wykonaniu trzeba się trochę napracować żeby "wyczuć" ciasto ziemniaczane. Efekt na pewno wynagrodzi odrobinę wysiłku włożonego w przygotowanie potrawy.

Ciasto ziemniaczane z bryndzą


Składniki (4 porcje):